Merhaba çocuklar!

Eski zamanlarda yaşasaydım, hele Eski Antlaşma döneminde yaşasaydım, Tanrı’ya nasıl yaklaşırdım diye hiç düşündünüz mü?

O dönemde Tanrı’ya sunulması gereken belli sunular vardı. Sunu demek Tanrıyı hoşnut eden şeyler demekti. Tanrı için verilen, adanan şeyler demek. Bazı sunular hayvanlardan oluşurdu bazı sunular ise yediğimiz şeylerden oluşurdu. Kutsal Kitap’ta Levililer kitapçığının 1-7 bölümleri arasında bu sunular için bir çok kural bulunmaktadır. Sunular sunulmalıydı evet ama bunlar da belli kurallara uygun sunulurlardı bu sunuların bazılarının isimleri şöyledir; Yakmalık sunu, tahıl sunusu, esenlik sunusu ve günah-suç sunusu!

Bir çok sunu ve bir çok kural vardı. Bunların hepsini yerine getirmek çok zor değil mi? Tabii ki o zamanlarda yaşayan bir kahin vardı ve bize yardım ederdi. Onlarda kesinlikle bütün kurallara uyarlardı ve hatta bazen bizim getirdiğimiz sunuları kabul etmeyebilirlerdi. Bu sunu kurallara uymuyor derlerdi.

Peki çocuklar sizce biz neden artık bu şekilde, bu ritüeller ile sunular sunmuyoruz kurbanlar kesmiyoruz?

Çünkü bizler için İsa Mesih sunu, kurban olmuştur. Bizlerin günahları için İsa Mesih, Tanrı’ya kendini kurban olarak çarmıhta sunmuş ve bizi bu ritüellerden özgür kılmıştır. Eski Antlaşmadaki insanlar Tanrı’ya yaklaşmak için yukarıda bahsettiğimiz sunuları sunarlardı ama İsa Mesih kendini sunduğu için bizlerde İsa Mesih aracılığıyla Tanrı ile buluştuk.

İsa Mesih tek bir sunuydu ve sonsuza dek Tanrı’ya giden yolu bizim için açtı.

Kutsal Kitap ayetleri bizlere bunu açıklamaktadır;

İbraniler  10:10 Tanrı’nın bu isteği uyarınca, İsa Mesih’in bedeninin ilk ve son kez sunulmasıyla kutsal kılındık.

Yuhanna 1:29 Yahya ertesi gün İsa’nın kendisine doğru geldiğini görünce şöyle dedi: “İşte, dünyanın günahını ortadan kaldıran Tanrı Kuzusu!”

İyi ki İsa var!  İsa Mesih’e güveniyor musun? Eğer İsa Mesih’e güveniyor ve O’na iman ediyorsan… Yuhanna 14:6 İsa, ‹‹Yol, gerçek ve yaşam Benim›› dedi. ‹‹Benim aracılığım olmadan Babaya kimse gelemez. ›› Yol ve Gerçek olan Mesih’teysen bir gün cennette tamamıyla O’nunla birlikte olacaksın.

İyi ki İsa Mesih var çünkü O’nun aracılığıyla Baba Tanrı ile birlikteyiz.

Bizi takip edin: