Merhaba çocuklar!

İman ve itaat kavramlarını eminim hepiniz çok defa duydunuz. Peki tam olarak ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü? Bazen çok duyduğumuz kelimeler hakkında pek fazla düşünmez bildiğimizi kabul ederiz. İtaat etmek, söz dinlemek yani Tanrı’nın bizden istediği şeyleri yerine getirmektir. İman eden kişi, yani Tanrı’ya inanan, O’nun varlığına ve gücüne inanan kişi ‘itaat’ eder.

Kutsal Kitap’ta itaat etmemiz gereken bazı konular açık bir şekilde yazılmıştır. Mesela, yalan söylememek, komşunu ve düşmanını sevmek, adam öldürmemek, hırsızlık yapmamak gibi şeyler doğrudan bir buyruk olarak Kutsal Kitap’ta yazar.

Ama bazı ayetleri anlamak ilk başta hiç kolay değildir. Örneğin;

1 Korintliler 6:12 “Bana her şey serbest diyorsunuz, ama her şey yararlı değildir. ‹‹Bana her şey serbest›› diyorsunuz, ama hiçbir şeyin tutsağı olmayacağım.”

Bu ayetin kapsamı çok geniş, sanki anlaması zor gibi. Ama Rab bize yardımcı olarak Kutsal Ruh’unu verdi değil mi? O’ndan gelen bilgelikle bazı temel soruları kendimize sorarak itaat konusunda gelişebilir, Tanrı’nın isteğinin ne olduğunu daha çok anlamaya çalışabiliriz;

1. Bu davranış bana ya da başkasına yararlı mıdır? Ya da zarar mı verir?
2. Bu davranış benim için ya da bir başkası için bir tuzak mı, yani kötü bir alışkanlığa sebep olur mu?
3. Bu davranış başkasını ya da beni geliştiren mi yoksa gerileten bir davranış mı?

Tabii ki bazen tek başımıza bu sorulara cevap vermekte zorlanabiliriz.

O zaman anne babamızdan, abimiz ya da ablamızdan, kiliseden bir kardeşimizden de yardım isteyebiliriz.

Esenlikle, sevgiyle Rab’de kalın…

Bizi takip edin: